ناطق یا روحانی؛ جایگزین هاشمی که خواهد بود؟
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت انتشار: ۱۸:۰۲

ناطق یا روحانی؛ جایگزین هاشمی که خواهد بود؟

وقت ایران: پس از رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی جدای از نقش‌آفرینی او در عرصه سیاسی ایران باید تکلیف جانشینانش در دو کرسی مشخص شود. نخستین جای خالی با انتصاب فردی از سوی رهبر معظم انقلاب پر خواهد شد؛ چه آنکه طبق قانون اساسی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را رهبری تعیین می‌کنند. 

دومین جای خالی، کرسی آیت‌الله هاشمی در مجلس خبرگان رهبری است. طبق ماده ۷۹ آئین‌نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان، باید در استان تهران انتخابات میان‌دوره‌ای برگزار شود تا نماینده جایگزین ایشان انتخاب شود. 

محمدحسین مقیمی، قائم مقام وزارت کشور با توجه به درگذشت آیت‌الله هاشمی و برگزاری انتخابات میان‌دوه‌ای برای خبرگان در تهران اعلام کرده: «مجلس خبرگان رهبری یا شورای نگهبان باید اجازه برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان را به وزارت کشور بدهند.» 

او در رابطه با سازوکار برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان، گفته: «قانون و آیین‌نامه این انتخابات را مجلس خبرگان‌ رهبری و شورای نگهبان تایید می‌کند و وزارت کشور مجری انتخابات است و به مجلس خبرگان با توجه به اینکه یکی از نمایندگان خود را از دست داده است، پیشنهاد برگزاری انتخابات را می‌دهیم و در این زمینه آمادگی برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان را هم داریم و اگر بقیه موارد حل شود مشکلی نداریم.» 

سایت عصر ایران در مورد جانشین هاشمی رفسنجانی نوشته است: «قطعاً مردم به احترام مردی که بیشترین رأی را در انتخابات خبرگان آورد، شخصی را جایگزین او خواهند کرد که در مسیر مصلحانه هاشمی گام بردارد؛ فردی مانند سیدحسن خمینی یا نظیر او. مروری بر شخصیت‌های نزدیک به مرحوم آیت‌الله هاشمی، جای تردید باقی نمی‌گذارد که شبیه‌ترین شخص به او از لحاظ طرز تفکر و رویکردهای سیاسی و مدیریتی، کسی نیست جز حسن روحانی؛ هم او که یار سالیان دراز هاشمی بود و زمانی که شورای نگهبان آیت‌الله را از حضور در عرصه انتخابات محروم کرد، هاشمی در معرفی روحانی به جای خود لحظه‌ای تردید نکرد و تمام‌قد پشت او ایستاد و این حمایت را تا آخرین روز حیاتش ادامه داد.» 

شاید نتوان هیچ کدام از شخصیت‌های نظام را در میزان تاثیرگذاری با هاشمی مقایسه کرد، ولی پر شدن جای خالی او در کرسی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، به عنوان آخرین جایگاه حقوقی هاشمی رفسنجانی، می‌تواند موجب ایجاد رویدادهای تازه‌ای برای نظام سیاسی کشور باشد. 

سایت فردا در گزارشی محسن رضایی، حدادعادل، ناطق نوری و هاشمی شاهرودی و محمود احمدی‌نژاد را به عنوان گزینه‌های احتمالی جایگزینی هاشمی رفسنجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام دانسته و نوشته است: «باید منتظر ماند و دید که رهبر انقلاب درباره آینده مجمع تشخیص مصلحت نظام، چه تصمیمی دارند و چه کسی را به عنوان دومین رئیس این نهاد تصمیم‌گیر در نظام اسلامی انتخاب خواهند کرد.» 

گفتنی است علی مطهری نائب رئیس مجلس در حاشیه مراسم خاکسپاری هاشمی رفسنجانی گفته بود: «اگر بخواهیم شخصیت معتدلی را معرفی کنیم که بتواند نقش آیت‌الله هاشمی را برای گروه‌های اعتدالی و اصلاح‌طلب ایفا کند آقای علی‌اکبر ناطق نوری است. ایشان تا حد زیادی می‌تواند نقش آیت‌‌الله هاشمی را برای گروه‌های اعتدالی ایفا کند.»


۲ رای

نظر شما :