شلاق خوردن خبرنگار نجف‌آبادی به خاطر یک عدد اشتباه!
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت انتشار: ۱۶:۳۲

شلاق خوردن خبرنگار نجف‌آبادی به خاطر یک عدد اشتباه!

وقت ایران: خبر شلاق خوردن یک خبرنگار نجف‌آبادی جامعه رسانه‌ای کشور را شوکه کرد. موضوعی که با مطرح شدن در یکی از رسانه‌های کشور واکنش‌های بسیاری از پیشکسوتان روزنامه‌نگاری را به دنبال داشت. واکنش‌هایی که آمیخته با بهت و حیرت از وقوع این حادثه است. 

روزنامه شرق هفته گذشته خبر از شلاق خوردن یک خبرنگار نجف‌آبادی در پی انتشار اشتباه یک رقم داده بود. این خبرنگار تعداد موتورسیکلت‌های توقیف شده یک هنرستان توسط نیروی انتظامی را ۳۵ دستگاه اعلام کرده بود در حالی که موتورسیکلت‌های توقیفی هشت دستگاه بوده است. 

این اشتباه سبب شکایت نیروی انتظامی نجف‌آباد از این خبرنگار می‌شود اما نکته عجیب این است که دادگاه در جواب شکایت نیروی انتظامی ۴۰ ضربه شلاق برای خبرنگار به عنوان مجازات در نظر می‌گیرد.

بهمن کشاورز، وکیل پایه یک دادگستری درباره ابعاد حقوقی این ماجرا به خبرگزاری ایسنا گفته: «اگر کسی در نتیجه اشتباه، مطلبی را دگرگون کرده یا عددی را تغییر دهد، بدون اینکه قصد ضرر زدن به دیگری یا تشویش اذهان عمومی یا تشویش اذهان مقامات رسمی را داشته باشد، اصولاً قابل تعقیب نیست. به یاد داشته باشیم طبق قانون اساسی و قوانین کیفری عادی، اصل بر برائت است و چنانچه بخواهیم کسی را بابت جرمی مجازات کنیم، باید سوءنیت او را با دلایل کافی ثابت کنیم.» 

دستگیری این خبرنگار نیز روند عجیبی را طی کرده است. ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس توضیح می‌دهد: «دستگیری این خبرنگار که با صدور حکم ورود به منزل شخصی‌اش همراه بود، در اولین ساعات صبح صورت گرفت ولی تا انتقال این شخص به کلانتری خودروی حامل او نزدیک به یک ساعت در خیابان‌های اطراف محل دستگیری مشغول بازداشت مجرمان دیگری بود. حتی در ساعات اولیه صبح مأموران جلوی در خانه وی ریختند تا او را دستگیر کنند.» 

این موضوع اما زوایای جالب‌تری نیز داشته است. سرهنگ کریمی، معاون اجتماعی نیروی انتظامی نجف‌آباد، پس از برقراری تماس خبرنگار و معرفی خود تأیید کرد تماس صحیح برقرار شده و اعلام کرد اصلاً چنین اتفاقی در نجف‌آباد روی نداده و شایعه است و تکذیبیه نیز به ‌زودی منتشر می‌شود و پس از اصرار خبرنگار مبنی بر وقوع این اتفاق، او گفت سرهنگ کریمی نیست و نمی‌تواند اطلاعات بیشتری به خبرنگار بدهد. این در حالی است که دیگر مسئولان نیز در پاسخ به پیگیری خبرنگاران پاسخ‌هایی مانند «ول کنید، تمام شده دنبال ماجرا را نگیرید، آشتی کردند، روبوسی کردند و خودمان با خرد جمعی حلش کردیم»، داده‌اند. 

این حادثه عجیب و در عین حال دردناک اما واکنش‌های پیشکسوتان روزنامه‌نگاری را هم به همراه داشته است. علی‌اکبر قاضی‌زاده، استاد روزنامه‌نگاری در واکنش به این حادثه گفته: «با شنیدن این خبر گریه کردم. ما روزنامه‌نگاران اصلاً قدرتی نداریم و فقط روی تیغ و طناب حرکت می‌کنیم. فرض کنیم که اصلاً آن خبرنگار به‌ عمد این خبر را منتشر کرده باشد، چرا یک قاضی جرأت می‌کند چنین حکمی به خبرنگاری بدهد؟ و چرا در آن منطقه کسی بلند نمی‌شود بگوید که این کار را نکنید، زشت است!» 

قاضی‌زاده در ادامه می‌گوید: «در جامعه‌ای که از کله همه ما به خاطر شنیدن اخبار فساد مالی اسکناس سبز می‌شود، جوان خبرنگاری به خاطر یک اشتباه شلاق زده می‌شود؛ که به چی برسیم؟ که من روزنامه‌نگار دلم بلرزد که قلم را بگذارم زمین و بروم دنبال کار دیگر؟ که دیگر این فکر را می‌کنم. این کار به این معناست که شما محیط شفاف یک جامعه را می‌گیرید تا آسایش یک عده آدم سوءاستفاده‌چی را فراهم کنید. از آن طرف هم نه یک جامعه مطبوعاتی داریم، نه اتحادیه‌ای داریم، نه انجمنی و نه حداقل خودمان به داد خودمان می‌رسیم. سوال من اینجاست که ما روزنامه‌نگار‌ها هنوز زنده‌ایم؟» 

هوشنگ اعلم، روزنامه‌نگار باسابقه و عضو انجمن پیشکسوتان مطبوعات هم به این اتفاق واکنش نشان داده و به خبرنگار ایسنا می‌گوید: «فرض کنیم خبرنگاری مقوله‌ای را عمداً یا سهواً نادرست در فضای مجازی یا در رسانه‌های رسمی اعلام کرده است. طبیعتاً قانون برای این مواقع مجازات‌هایی را در نظر گرفته است؛ اما این مجازات می‌تواند برای اهالی رسانه مناسب‌تر از شلاق زدن باشد، مثل پرداخت جریمه نقدی یا هر چیز دیگری.» 

محمد بلوری دیگر روزنامه‌نگار باسابقه ایرانی هم در واکنش به شندیدن این خبر گفته: «این باعث شرمساری است؛ با شنیدن این خبر اشک از چشمانم جاری و دلم کباب شد. با این اتفاق، تمام روزنامه‌نگاران زیر سوال برده شدند؛ اما با این وجود هیچ‌ کسی اعتراض نکرد و در عین حال هیچ انجمن یا سندیکایی هم برای حمایت از آن خبرنگار وجود ندارد.»

با وجود عصبانیت جامعه رسانه‌ای ایران از این اتفاق مهم‌ترین مسئله در این باره این است که نه خبرنگار نجف‌آبادی و نه هیچ کدام از خبرنگاران در صورت وقوع چنین حوادثی مرجعی برای پیگیری حقوق خود ندارند و فاجعه‌بار‌تر از آن هم این است که به قول قاضی‌زاده «نه حداقل خودمان به داد خودمان می‌رسیم.»


۲ رای

نظر شما :