هاشمی رفسنجانی؛ دیروز: راس فتنه؛ امروز: قدیس قهرمان
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت انتشار: ۱۶:۳۷

هاشمی رفسنجانی؛ دیروز: راس فتنه؛ امروز: قدیس قهرمان

وقت ایران: درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، همچنان یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث در شبکه‌های اجتماعی است. حضور پرشکوه مردم در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نشان داد که مردم تنها در شبکه‌های مجازی از او نمی‌نویسند و این بار در عرصه عمل حاضر شدند. اما در این میان، تغییر موضع کسانی که تا پیش از درگذشت هاشمی، او را به تیر انواع تهمت و فحاشی می‌نواختند و امروز، مانند صداوسیما، دست به تعریف و تمجید از او می‌زنند، موضوعی است که کاربران شبکه‌های اجتماعی، آن را به بحث گذاشته‌اند: 

اکرم شریفی: اردوغان در پیام تسلیت به روحانی: از هاشمی رفسنجانی به عنوان دولتمردی محترم و عالم که در توسعه روابط ایران و ترکیه سهم بسزایی داشت، یاد می‌کنم. 

آذرم: ‌ایشالله با گذشت ۳ نسل دیگه، متوجه خدمات هاشمی رفسنجانی می‌شیم. 

محمد: بد نیست رفتار بعضی جریان‌های مدعی ولایتمداری رو قبل از این ضایعه بزرگ بررسی کنیم. 

حسام: آیت‌الله سیستانی خیلی خوب از اوضاع ایران با خبره. مخاطب پیام تسلیتش به فوت هاشمی رفسنجانی فقط «محمد هاشمی» بود. 

حمیدرضا علاقه‌بند: موسسه مطبوعاتی روزنامه کیهان حداقل ژست شیک نمی‌گیره ولی موسسه مطبوعاتی روزنامه همشهری هم ژست شیک می‌گیره، هم کثیف بازی می‌کنه. 

فواد شمس: همانقدر که میراث هاشمی رفسنجانی در امر سیاسی و فرهنگی در این اواخر تا حدی قابل قبول بود، میراث اقتصادی‌اش به نظرم بسیار قابل نقد است. 

زابراه: ‌گفتی که کجا رفتند آن تاجوران اینک؟ ز ایشان شکم خاک است، آبستن جاویدان! 

رسوای زمانه: همین دیروز بود هاشمی در قضیه گفتمان و موشک خائن خطاب می‌شد، ولی از سه روز پیش صداوسیما ازش قدیس ساخته!!! 

یک احمق: اگه روزنامه داشتم تیتر اول امروزم این بود: «این ملت شریف» یا «هاشمی مَرد مُرد» ولی خب ندارم. 

سیاوش خزایی: ‌این نسل جدید که دهه شصت را ندید، این نسل واقع‌گرا، زنده، نسلی که خار شد و رفت در چشمان براندازان و نبخشندگان و انقلاب‌دیدگان! 

یگانه خدامی: دوست عزیز، بهت از مرگ ناگهانی یک فرد سیاسی و حرف زدن از تاثیر اون بر کشور، اسمش قهرمان‌سازی نیست. کلمه قشنگی یاد گرفتی ولی همه جا کاربرد نداره! 

Miss Dreamer: مرگ هاشمی یه جوریه انگار یه خانواده‌ای که از پدر خانواده دل خوشی نداشته ولی پدر تقریبا تنها نان‌آور خونه بوده، پدرشو از دست داده. ترسناکه! 

امیرهادی انواری: با فوت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، کشور واقعا وارد «مقطع حساس کنونی» خواهد شد. 

مهتاب محمودی: وقتی می‌گیم فوت هاشمی رفسنجانی فاجعه بزرگی برای کشوره، به این معنا نیست که اون رو منزه از اشتباه و اسطوره و قدیس بدونیم. 

فانتا: ‌خیلی از ما‌ها هم دورهٔ اوج نفرت از هاشمی رفسنجانی رو دیدیم و هم دوره محبوبیتش رو. نیازی نیست شما برای ما نقش تقویم تاریخ رو بازی کنید! 

کیوان حسینی: ‌جعبه سیاه جمهوری اسلامی‌ درگذشت. اما احتمالا محتوای جعبه، جایی نوشته شده. چون عادت داشت که بنویسد. اگر نه، رازهای مگوی نظام، دفن می‌شوند. 

سحر: به مریضه میگم رفسنجانی فوت کرده، فردا عملت کنسله. میمونه واسه پنجشنبه. چون نمی‌تونه حرف بزنه، رو وایت‌بردش نوشته مگه رفسنجانی می‌خواست منو عمل کنه؟ 

محمدعلی آهنگران: این چه وحدتی است که خاتمی را از حضور در مراسم تشییع جنازه هاشمی منع می‌کنند؟ ادا درآوردن هم آدابی دارد! 

الیمین: بهترین جمله‌ای که دربارهٔ مرگ هاشمی خوندم همین بود: مهم‌تر از رفسنجانی، امید به رفسنجانی بود که مرد. 

هولدن گالفیلد: میگن زمان مرگ، قسمت چپ مغز تا ۸ دقیقه زنده میمونه و تمام گذشته زندگى رو بصورت یک خواب مرور می‌کنه! هاشمی رفسنجانی عجب فیلمى دیده تو ۸ دقیقه! 

مملکته: از بس ممنوع‌‌التصویر تو مراسم هاشمی رفسنجانی هست، صداوسیما فقط لوسترا و گلای قالی‌های جماران رو می‌تونه پخش کنه! 

یاشار سلطانی: ‌خوشا به سعادت آیت‌الله که ایستاده مرد. فوت ایشان زلزله‌ای خواهد بود که پس‌لرزه‌های آن سالیان سال احساس خواهد شد. 

آرمین: کسایی که از مرگ هاشمی رفسنجانی خوشحال شدن، کسایی هستن که حافظه تاریخی‌شون صد‌ها سال قبل رو پوشش میده. هوش سیاسیشون یک هفته بعد رو نه! 

یغما فشخامی: گوینده شبکه خبر میگه رسانه‌های بیگانه هم خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی را بصورت گسترده پوشش دادند. رسانه بیگانه شمایید که ۸ سال ممنوع‌التصویرش کردید! 

صادق: ‌این «نمایش وحدت» که صداوسیما تبلیغ می‌کنه فقط برای مصادره هاشمی و تعارفه وگرنه منع خاتمی از شرکت در مراسم ختم هاشمی رفسنجانی چه معنی داره؟! 

بهزاد وفاخواه: بادامچیان گفته اسلحه‌ای که باهاش منصور ترور شد رو هاشمی به ما داد و قرار بود تا زمان حیاتش فاش نشود. لامصب می‌گذاشتی چند ساعت بگذره لااقل! 

مرتضی دلیل: فکر کن بمیری، اونایی که دوستشون داشتی رو نذارن بیان مراسم ختم ولی اونایی که حالت ازشون به هم می‌خورد بیان زیر تابوتت رو بگیرن. 

زاتارا: هاشمی نه شوالیه ایران بود، نه قهرمان ملی. ولی فوتش تو زندگی مردم تاثیرگذاره. پس ناراحتی قابل درکه. اینکه تو نمی‌فهمی به {...} بودن خودت مربوطه. 

حسن اسدی زیدآبادی: صداوسیما شبکه یک را از دیشب به گرامیداشت هاشمی رفسنجانی اختصاص داده. اما یادشان باشد بعد از فحاشی‌های احمدی‌نژاد، حتی ده دقیقه به او تریبون ندادند. 

بهمن امویی: بنا به رفتار تلویزیون، تنها کار هاشمی دفاع از رهبری و حرف‌شنوی از ایشان بود. نمی‌دانم چرا در این مدت به این پیرو رهبر این همه دشنام می‌دادند؟! 

هستلو: یکی بره اون اوپوزیسیون خارج رو بغل کنه و دم گوشش بگه: داخلیا مدت‌هاست تصمیم گرفتند اصلاحات کنند، نه براندازی. شاید فهمیدن! 

مرضیه: یک چیزو ‌اگه از حالت پیش‌فرض خارج کنید، خیلی از عقده‌ها و عصبیت‌ها کم میشه: همه میل به براندازی ندارن و هرگز با شما در این ‌باره هم‌قسم نشده‌اند. 

ساناز نیکی: خلاصهٔ هاشمی رفسنجانی: سال ۸۴ کسی که روبرویش بود می‌توانست برنده انتخابات بشود. ولی سال ۹۲ کسی که با او بود، می‌توانست برنده انتخابات بشود. 

امیلی: پل کالج غم‌انگیز‌ترین پل دنیاست. 

پیکولای پیر: حالا که صداوسیما تصمیم به پخش موسیقی بی‌کلام بر روی تصاویر تشییع جنازه گرفته، بهتره تیتراژ گیم آو ترونز رو پخش کنن تا با فضای الان هم متناسب بشه. 

کایوت: قطعا یکی از افتخارات خانواده رفسنجانی اینه که احمدی‌نژاد خودشو تو این غم شریک نمی‌دونه! 

مهندس مخمل: ‌فائزه هاشمی در میان جمعیت: مردم این‌ها نگذاشتند خاتمی بیاید. 

روزنین: وضعیت ما خیلی غم‌انگیزه. مردمی که‌ از سر استیصال حتی در مراسم هاشمی شرکت می‌کنند تا صداشون شنیده بشه. 

ناهید مولوی: تا دیروز راس فتنه بود و انگلیسی، امروز برایش سوگواری می‌کردند! تزویر و دورویی بیداد می‌کند از رسانه ملی تا زندگی‌هایشان! 

گاوروش: من از آثار هاشمی، فائزه رو بیش از همه دوست دارم. میشه گفت همیشه همراه و هم‌صدای ما بوده و هر تاوان و هزینه‌ای هم داده. آرزوی سلامتی دارم براش. 

نیکی: این لاو ترکوندن‌هایی که مجری‌های صداوسیما امروز برای هاشمی رفسنجانی می‌کنن رو سه روز پیش می‌کردن، الان اوین بودن! 

محسن جلالی: بچه بودم بهش می‌گفتن اشرافی. نوجوون بودم سردار سازندگی. جوون بودم عالیجناب سرخ‌پوش. تو دانشگاه بودم راس فتنه. ولی از سال ۸۸ برام حک شده: همراه مردم.

کلید واژه ها: هاشمی رفسنجانی


نظر شما :