خداحافظی چهار نسل ایران با هاشمی رفسنجانی
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۵ ساعت انتشار: ۱۴:۵۱

خداحافظی چهار نسل ایران با هاشمی رفسنجانی

وقت ایران - پرستو بیرانوند: با اینکه شروع مراسم ساعت ۸:۳۰ اعلام شده اما در ساعت ۷ صبح خیابان‌ها پذیرای جمعیتی هستند که برای خداحافظی با مردی آمده‌اند که شاید روزی با سیاست‌های او مخالف بودند. پیر و جوان، زنی با پسر نوجوانش، پیرمردی که با کمک عصا گام برمی‌دارد و شعار‌هایش راسخ‌تر از قدم‌هایش است. میان جمعیت از نوجوانان دهه ۸۰ تا پیرزنان و پیرمردانی دیده می‌شوند که خاطرات جوانی خود را با او گذرانده‌اند و اکنون برای وداع همیشگی آمده‌اند. 

در لحظات نخست آغاز این مراسم پیام مقام معظم رهبری به مناسبت درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دانشگاه تهران قرائت شد. بیت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، حجت‌الاسلام حسن روحانی، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی و علی لاریجانی، سردار سلیمانی، محمد نهاوندیان، سردار حسین دهقان، سید محمود علوی، سیدحسن قاضی‌زاده ‌هاشمی، محسن رضایی، بیژن زنگنه، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، حسین هاشمی، احمد جنتی، محمد امامی‌ کاشانی، عبدالله جاسبی، حمید میرزاده، محمدرضا نعمت‌زاده، عباس آخوندی، علی‌اکبر ناطق‌نوری، سیدمحمود دعایی، علی‌ عسگری، موحدی کرمانی، عبدالواحد موسوی لاری، سید رضا صالحی ‌امیری، محمدباقر قالیباف، عباس جعفری‌دولت‌آبادی، سیدهادی خامنه‌ای، آیت‌الله علم الهدی و جمع زیادی از نمایندگان مجلس از ساعات اولیه مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دانشگاه تهران حاضر شدند. 

جمعیتی که بیرون از دانشگاه و در خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران ایستاده بودند شعارهایی از جمله، عزا عزاست امروز هاشمی دلاور پیش خداست امروز، الله اکبر الله اکبر، حمایت از خاتمی وصیت هاشمی‌ است، این همه لشکر آمده به عشق اکبر آمده، سلام بر خاتمی درود بر هاشمی، هاشمی راهت ادامه دارد، سر می‌دادند. 

ارگان‌ها و نهادهای مختلف نیز پیام‌های تسلیت خود را در بنر‌ها و پلاکاردهای مختلف نصب و یا به همراه پوسترهایی از رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام توزیع می‌کردند. 

مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نیز در حالی مملو از جمعیت می‌شود که هنوز پیکر آیت‌الله هاشمی از مقابل دانشگاه تهران تا خیابان حافظ توسط مردم و مسئولان در حال تشییع است؛ پیش از اینکه مراسم دانشگاه تهران تمام شود حرم امام برای دربرگیری پیکر هاشمی رفسنجانی آماده است. 

رهبر معظم انقلاب راس ساعت ۱۰ صبح جهت اقامه نماز بر پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی وارد دانشگاه تهران شدند و نماز را بر پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام اقامه کردند. 

مراسم تشییع پیکر هاشمی رفسنجانی بعد از اقامه نماز توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از دانشگاه تهران آغاز شد و خودروی حامل پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در میان سیل دوستدارانش تا میدان راه‌آهن و سپس حرم امام راحل حرکت کرد. پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با شعار عزا عزاست امروز، هاشمی سرافراز پیش خداست امروز، و یا حسین و نواختن مارش نظامی وارد حرم مطهر شد. آیت‌الله صانعی، سیدحسن خمینی و عمار حکیم برای شرکت در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حرم امام حضور یافتند و سیدحسن خمینی، محمد هاشمی، جواد ظریف، علی لاریجانی، محمدرضا عارف و محسن هاشمی برای دفن پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی وارد ضریح شدند. 

در حاشیه مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی، با حضور علی مطهری مردم ضمن ابراز علاقه به وی خواستار پیگیری مطالباتشان اعم از بازگشت خاتمی به عرصه سیاسی کشور و رفع حصر محصوران شدند و شعار درود بر مطهری سر دادند. 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید هادی خامنه‌ای در حاشیه مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی گفت: «هاشمی یک تفکر است و در طول حیاتش صحبت‌ها و رهنمودهایی داشته است که مورد عمل قرار می‌گیرد و آن تفکر باقی است. لذا معتقدم هیچ اشکالی در انتخابات پیدا نمی‌شود.» 

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان که در تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی حضور داشت نیز در جمع خبرنگاران گفت: «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یک شخصیت استثنایی بود و برای مردم ایران زحمت زیادی کشید و فقدان ایشان قابل جبران نیست و ضایعه بزرگی به شمار می‌رود مگر اینکه خدا جبران کند.» 

حضور در حرم نیز چندان بی‌حاشیه نبود. نامساعد شدن حال آیت‌الله امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران در مراسم تشییع از جمله این موارد بود که قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت آیت‌الله کاشانی را معاینه کرد و تیم پزشکی ایشان را از صحن خارج کردند. 

حضور چشمگیر نیروهای امنیتی برای برقراری نظم و گشودن راه تردد مردم نیز قابل توجه بود. ایلنا در این مورد نوشته: «درحالی‌که در حرم مطهر بنیانگذار انقلاب اسلامی مملو از جمعیت است و مردم مشغول وداع با هاشمی بزرگ هستند؛ در خیابان‌های پایتخت صحنه‌های دیگری درحال وقوع است. سیل مردمی که برای تشییع پیکر مردم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از دانشگاه تهران به سمت تقاطع خیابان انقلاب و حافظ (پل کالج) می‌روند و در ادامه به سمت خیابان‌های اطراف حرکت می‌کنند، نیروهای انتظامی با حدود ۲۰ دستگاه موتور سنگین حوالی متروی حسن‌آباد در حال متفرق کردن مردم است. این گروه از نیروهای انتظامی که عموماً با درجه‌های بالا به‌وسیله موتورهای سنگین در میان مردم حرکت می‌کنند، چند نفر از حاضران در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را نیز بازدداشت کردند که در میان بازداشت‌شدگان یک عکاس نیز حضور داشت. در ادامه ماموران یگان ویژه نیز خود را به محل رساندند و مردم را متفرق کردند.»


نظر شما :