پیام‌ تشکل‌های دانشجویی: هاشمی عمر خود را صرف مردم و انقلاب کرد
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت انتشار: ۱۶:۲۹

پیام‌ تشکل‌های دانشجویی: هاشمی عمر خود را صرف مردم و انقلاب کرد

وقت ایران: در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بسیاری از انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی بیانیه‌ها و پیام‌های تسلیت منتشر کردند و از مردم خواستند که در مراسم تشییع ایشان شرکت کنند. 

انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه زنجان: 

مرگ ناگهانی اکبر هاشمی رفسنجانی بسیاری از فعالین مدنی و دانشجویی به خصوص کسانی که در سال‌های اخیر شخصیت و جایگاه ایشان را تکیه‌گاه محکمی برای فعالیت‌های خود یافته بود، ناخوش کرد. مواضع اخیر آیت‌الله هاشمی بسیار نزدیک به خواسته‌های آحاد ملت و جامعه مدنی بوده است، سیل تسلیت‌ها از جانب آحاد مختلف مردم و فعالین مختلف مدنی موید این موضوع است. اگرچه مرگ آیت‌الله هاشمی را تغییر مهمی در معادلات قدرت نظام می‌دانیم با این حال جنبش دانشجویی نشان داده است حیات خود نه به اشخاص که به تلاش و ایثار دانشجویان وابسته است. دانشجویانی که در تمامی این سال‌ها علیرغم تمامی خطرات به مجاهدت‌های خستگی‌ناپذیر خود برای از میان برداشتن جهل، ظلم، استبداد و استکبار تلاش کرده‌اند. 

انجمن اسلامی دانشجویان نواندیش دانشگاه فردوسی مشهد: 

هیچگاه حاضر نشد در برابر اقدامات مخرب رئیس دولت‌های نهم و دهم آنطور که باب میل جریان اصولگرا بود سکوت پیشه کند؛ لذا هشت سال مورد هجمه شدیدی از سوی بسیاری محافل و تریبون‌های رسمی و غیررسمی جریان راست قرار گرفت. روز‌ها می‌گذشت و هر روز تبعات سوء تدابیر نابخردانه دولت دهم بیش از پیش بر همگان آشکار می‌گشت. قریب به یک سال مانده تا انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری یازدهم دوراندیشانه سخن از «دولت وحدت ملی» به میان آورد اما این بار هم مورد هجمه اهالی افراط قرار گرفت. در اواخر این زمستان هشت ساله عرصه سیاست ایران این حضور اکبر هاشمی رفسنجانی در واپسین دقایق مهلت ثبت‌نام برای انتخابات ریاست‌جمهوری در بعدازظهر ۲۱ اردیبهشت سه سال پیش بود که امید را در دل‌ها زنده کرد. 

انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی مشهد: 

مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از معدود سیاستمداران مردم‌مداری بود که دفاع از حقوق ملت و جمهوریت نظام را فدای عافیت‌طلبی و مصلحت‌اندیشی نکرده، عزتمندانه در مقابل بی‌قانونی‌ها و کج‌اندیشی‌ها ایستاد؛ نقشی تاثیرگذار در همه مقاطع تاریخی و حساس ایران پس از انقلاب اسلامی ایفا نمود و نامی نیک از خود در اذهان ملت ایران به یادگار گذاشت. بر همین اساس می‌توان عمر پر برکت او را مصداق آیه شریفه «مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ» دانست. ایشان یکی از چهره‌های تاثیرگذار در تاریخ انقلاب اسلامی و در خط مقدم مبارزه ملت ایران با خودکامگی و استبداد پهلوی بود چنانکه در این راه متحمل سختی‌های فراوان شد و رنج زندان و تبعید و شکنجه را به جان خرید اما هیچ‌گاه از مبارزه در راه برقراری استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی دست نکشید. 

انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی لرستان: 

بدیهی است خطبه‌های ماندگار مرحوم آیت‌الله رفسنجانی مخزن اسرار نظام و نماد با ملت بودن و با ملت ماندن ایشان بوده است؛ چه بسا افرادی که اموال دنیا آن‌ها را فریفت و از مسیر امام خمینی (ره)، شهدا و از آرمان‌های انقلاب که همانا آزادی، استقلال، مردم‌سالاری، اصلاح‌طلبی، منطق، تدبیر و امید بودند خارج شدند و در کاخ‌ها نشستند و بر علیه ملت شدند؛ اما آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تمام عمر پربرکت خود را صرف مردم و انقلاب نمودند و به گواه بنیانگذار کبیر انقلاب هاشمی زنده است تا زمانیکه نهضت زنده است. و اینک اعلام می‌داریم با تمام وجود در مسیر آرمان‌های خود با شما و انقلاب اسلامی خواهیم ماند؛ با مردم خواهیم بود و لحظه‌ای از آرمان‌هایمان دور نمی‌شویم که ما هم شاگردان مکتب خمینی(ره)، شریعتی، مطهری، بهشتی، طالقانی و هاشمی هستیم. 

انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی کرمان: 

آری او هاشمی بود. مجاهدی از نسل اول، با عزمی راسخ که ققنوس‌وار به سوی مردمش بازگشت و در بحران‌های مهم ندای آزادی سر داد و هرگز آخرین امامت جمعه وی فراموش نخواهد شد. زمانی که قدرت‌سالاران از ارعاب و تنبیه سخن می‌گفتند؛ او بود که حقوق فرد و انسانیت را مطرح کرد. ایشان از معدود شخصیت‌هایی بودند که عمر خود را قبل و بعد از انقلاب نثار اعتلای مردم و پیشرفت کشور کردند. همواره خود را برای هر مسئولیت خطیری داوطلب کرده و با وجود تیرهای داخلی و خارجی از مسیر خود خارج نشد. 

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان: 

زندگی سراسر مبارزه این مجاهد نستوه، مملو از اتفاقات و حواشی بود که از وی شخصیتی ماندگار و ابدی در ذهن همه ایرانیان و انقلابیون بر جای گذاشت. همراهی و همگامی حضرت آیت‌الله هاشمی خصوصا در سال‌های گذشته سبب شد که امروز با جرات بگوییم که هاشمی عاقبت به خیر شد و با قلبی آرام و نفسی مطمئن با مردم کشورش وداع نمود. یاد و راه این شخصیت ارزشمند و عالم بزرگ که همه هستی‌اش را فدای این نظام و وطن نمود همواره زنده خواهد ماند. 

انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه شیراز: 

در این لحظات که ساحت مقدس سرزمینمان در غم از دست دادن مرد سیاست و تدبیر خود حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی محزون است، انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز ضمن عرض تسلیت به خانواده ایشان و ملت شریف ایران و جامعه دانشگاهی آرزوی شادی و آرامش برای روح بزرگوار مبارز نستوه انقلاب می‌نماید. ادای احترام می‌نماییم به سیاستمداری که در این سال‌ها در کنار مردمانش ایستاد و برای تداوم جریان اصلاح‌جو از تمامی ناملایمتی‌هایی که بر او پیش و پس از انقلاب گذشت با سعه صدر نیک‌سیرتانه و با تدبیر عبور نمود. همانا بدرقه باشکوه ایشان میزان واقعی سنجش جایگاه وی نزد مردمانش خواهد بود. 

انجمن اسلامی پیشرو دانشگاه تربیت مدرس: 

آیت‌الله هاشمی، سیاستمداری که عمری برای کشور و انقلاب و آرمانش مجاهدت کشید، شجاعانه به پذیرش اشتباهات و کاستی‌های گذشته زبان گشود، به مردم نزدیک و نزدیک‌تر شد، تندبادهای تهمت و افترا را به جان خرید، کشور را به تعبیر خویش به ساحل نجات رساند تا بگوید: حال می‌توانم با آرامش بمیرم! 

کلید واژه ها: هاشمی رفسنجانی


نظر شما :