اعتراض شیرازی‌ها به انتشار پارازیت‌
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۵ ساعت انتشار: ۱۲:۰۴

اعتراض شیرازی‌ها به انتشار پارازیت‌

وقت ایران: برخی از شهروندان شیرازی در اعتراض به انتشار پارازیت‌ها در این شهر مقابل استانداری تجمع کردند. مسئولان استان فارس دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی این شهر را مسئول بررسی وجود پارازیت کرده‌اند. 

صبح دیروز جمعی از شهروندان شیرازی که موضوع اعتراض خود را پیش از این نیز مطرح کرده و اعلام کرده بودند در صورت نگرفتن پاسخ شفاف از مسئولان اعتراضات خود را ادامه خواهند داد مقابل استانداری فارس تجمع کردند. 

هفته گذشته علی اکبری نماینده شیراز در مجلس طی تذکر شفاهی در جلسه علنی گفته بود: «شیوع سردرد به ویژه در غرب شهر مردم را نگران کرده و ادامه این روند سلامت مردم را به مخاطره می‌اندازد. هیچ کس پاسخگوی معضل پارازیت‌ها در شیراز نیست و نه وزیر کشور، نه وزیر ارتباطات و نه وزیر بهداشت پاسخ روشنی در این باره نمی‌دهند و این پارازیت‌ها باعث شیوع سردرد، اختلال در شبکه همراه و تلویزیون و مشکلات محیطی شده است.» 

به گفته اکبری در غرب شیراز مردم به خاطر مشکلات ناشی از پارازیت‌ها در بسیاری از مسایل زندگی دچار مشکل شده‌اند. اظهارات نماینده مردم شیراز آغاز اعتراضات جدی شهروندان شیرازی به موضوع پارازیت در این شهر بود. 

سیدمحمدعلی افشانی، استاندار فارس از روزهای ابتدایی این اعتراض از معاون سیاسی - امنیتی خود خواسته بود تا مسئله را با جدیت دنبال کند، افشانی گفته که بعد از روشن شدن ابعاد موضوع، به شکل شفاف با مردم سخن می‌گوید. 

پیش از تجمع صبح دیروز مردم مقابل استانداری، سید آیت‌الله رزمجو مشاور استاندار و مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری فارس به رسانه‌های محلی گفته بود: «دانشگاه‌های شیراز و علوم پزشکی شیراز مسئول تحقیق فوری درباره موضوع پارازیت‌ها شده‌اند و نتایج این بررسی‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.» 

در حالی که با طرح موضوع پارازیت‌ها در تمامی نقاط کشور مسئولان اعلام کردند که خطر این پارازیت‌ها ثابت نشده و تا اثبات قطعی خطرناک بودن امواج پارازیت نمی‌توان کاری کرد، مشاور استاندار فارس گفته: «متخصصان دانشگاه شیراز درباره میزان پراکنش امواج در فضای شهر شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز درباره تاثیر پارازیت بر سلامت مردم تحقیق خواهند کرد و نتایج این تحقیقات را در فاصله زمانی کوتاهی در اختیار مردم خواهند گذاشت.»

سیامک مره‌صدق، عضو کمسیون بهداشت و درمان مجلس پیش از این درباره تاثیر پارازیت‌ها به وقت ایران گفته بود: «تاکنون هیچ یافته علمی مبنی بر آسیب‌زا بودن پارازیت‌ها گزارش نشده است. این تحقیقات در سراسر دنیا در حال انجام است اما در هیچ کدام قطعیتی درباره آسیب‌زا بودن آن وجود نداشته است.» 

اگرچه مسئولان بار‌ها صراحتا اعلام کرده‌اند که خطر پارازیت‌ها بر سلامتی افراد از نظر علمی ثابت نشده اما به نظر می‌رسد تحقیقات لازم نیز در این مورد در کشور انجام نشده است. 

محمدعلی خلیلی، رئیس انجمن ناباروری ایران انجام نشدن تحقیقات دقیق در این زمینه در کشور را تایید کرده و به «وقت ایران» گفته بود: «تاکنون چیزی در این باره ثابت نشده اما تاثیر آن در ناباروری رد هم نشده است به همین دلیل توصیه می‌شود که ناباروران کمتر در معرض این پرتو‌ها قرار گیرند.» 

خلیلی تاکید می‌کند که در ایران آنطور که باید موضوع پارازیت‌ها و تاثیرات آن جدی گرفته نشده است.


۱ رای

نظر شما :