موافقت دولت با فعالیت تاکسی‌های آنلاین
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت انتشار: ۱۷:۱۴

موافقت دولت با فعالیت تاکسی‌های آنلاین

وقت ایران: جدال بر سر خارج کردن تاکسی‌های آنلاین از گود رقابت همچنان ادامه دارد. تاکسیرانی تهران که خود را نگران امنیت شهروندان دانسته، می‌گوید روی تاکسی‌های آنلاین هیچ نظارتی نیست و شرکت‌های جدید تاکسی نمی‌توانند امنیت شهروندان را تامین کنند. این در حالی است که وزیر ارتباطات در آخرین اظهارات خود آب پاکی را روی دست منتقدان ریخته و گفته: «نمی‌شود به سبک ۲۰ سال پیش زندگی کرد.»

پس از اینکه میثم مظفر، رئیس سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران از پلیس خواست تا به مسئله تاکسی‌های آنلاین ورود کند پلیس فتا صراحتا اعلام کرد که تاکنون تخلفی از این شرکت‌ها گزارش نشده است. 

موضوع اما به همین جا ختم نشد. سیدعلی رضوی، مدیر ساماندهی آژانس‌های تهران در یک برنامه تلویزیونی از ارجاع شکایت اتحادیه علیه این شرکت‌ها به قوه قضاییه خبر داد. 

رضوی می‌گوید: «این آژانس‌ها با کاهش ۱۰ درصدی قیمت نسبت به جذب مشتریان اقدام کرده و بدون مجوز به فعالیت می‌پردازند این در حالی است که اگر زمانی برای مردم مشکلی ایجاد شود حتی مکان فیزیکی این شرکت‌ها برای پیگیری موضوع مشخص نیست.» 

او معتقد است فعالیت این شرکت‌ها غیرقانونی است چرا که طبق ماده ۹ قانون توسعه حمل و نقل عمومی، هرگونه حمل و نقل در سطح شهر‌ها باید تحت نظر شهرداری باشد. 

اما محمود واعظی، وزیر ارتباطات می‌گوید: «کسب و کارهای سنتی نمی‌توانند برای کسب و کارهای جدید مزاحمتی ایجاد کنند چرا که این‌ها رقیب کسب و کارهای سنتی نبوده و تنها با یکدیگر همکاری دارند.» 

واعظی بر این نکته تاکید کرده که نمی‌توان ابزار مدرن را در اختیار داشت اما به شیوه ۲۰ سال پیش زندگی کرد: «دولت این نکته را می‌داند که تقویت فضای مجازی به معنای ایجاد شغل و فرصت‌های جدید است به همین دلیل همواره از این فضا حمایت کرده و اکنون هم امیدواریم که مجلس و دولت همکاری‌های لازم را برای قانونگذاری در این بخش انجام دهند.»

در حالی که به نظر می‌رسد دولت مخالفتی با فعالیت تاکسی‌های آنلاین و دیگر کسب و کارهای مجازی ندارد شهرداری و شورای شهر از فعالیت اینگونه شرکت‌ها در فضای واقعی راضی نیستند و این بار شورای شهر به مسئله ساماندهی تاکسی‌های آنلاین ورود کرده است. 

محسن پیرهادی، عضو شورای شهر تهران به افکارنیوز گفته: «این تاکسی‌ها حتما باید ساماندهی شوند. شخص حقیقی که به این صورت به ارایه خدمات می‌پردازد باید مجوزهای لازم را دریافت کند تا گمنامی‌ای که وجود دارد منجر به خطر احتمالی برای شهروندان نشود.» 

با اعلام خبر دریافت مجوز شرکت‌های کرایه خودرو آنلاین و موافقت دولت با فعالیت اینگونه کسب و کار‌ها در فضای مجازی، تاکسیرانی باید به دنبال راهی برای تعامل با اینگونه شرکت‌ها باشد.


نظر شما :