مخاطبان طرح تاب‌آوری اجتماعی فقط زنان نیستند
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت انتشار: ۱۴:۲۶

مخاطبان طرح تاب‌آوری اجتماعی فقط زنان نیستند

وقت ایران: طرح تاب‌آوری اجتماعی که چند ماه پیش از سوی معاونت امور زنان ریاست‌جمهوری پیشنهاد شد با انتقادات زیادی مواجه بوده ‌است. یکی از اصلی‌ترین انتقادات به این طرح روشن نبودن هدف و انگیزه اجرای آن در سراسر کشور است. اطهره نژادی، معاون برنامه‌ریزی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس زوایایی از این طرح را روشن کرده است. 

او درباره مفهوم کلی تاب‌آوری می‌گوید: «مفهوم تاب‌آوری از سه بعد قابل بررسی است. اولین بعد آن، ظرفیت چیره شدن بر ناملایمات است؛ بعد دوم، ظرفیت منطبق شدن به معنای درس آموختن از تجربیات گذشته و تنطیم کردن خود با چالش‌های آینده در زندگی است و سومین بعد آن ظرفیت گذار است که به معنای توانایی ایجاد کردن مؤسساتی برای ارتقای رفاه اجتماعی و توانمندی اجتماعی پایدار برای مقابله با بحران‌های آتی است.» 

نژادی تاکید کرده که جامعه هدف طرح تاب‌آوری اجتماعی تنها زنان نیستند. او بر اینکه تاب‌آوری یک طرح ملی است، می‌گوید: «در این طرح، مخاطبان فقط زنان نیستند. برای رسیدن به جامعه تاب‌آور باید افراد، خانواده‌ها و سازمان‌های تاب‌آور داشت. به این منظور ما طرح «ارتقای تاب‌آوری زنان و خانواده‌ها» را به صورت ملی در دست اجرا داریم که این طرح، نه فقط یک طرح اجرایی بلکه شیوه‌ای از سیاستگذاری است.» 

معاون برنامه‌ریزی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری درباره جزئیات اجرای این طرح نیز توضیح داده و گفته: «این طرح در قالب کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌شود که در مرحله اول، جمعی از نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد درباره مفاهیم و روش‌های ارتقای تاب‌آوری آموزش می‌بینند و سپس این آموزش‌ها با شیوه‌های مختلف از جمله بروشورهای آموزشی، کلیپ‌های آموزشی و... گستره بیشتری پیدا می‌کند. برای آموزش مفاهیم از منابع علمی و تخصصی استفاده می‌شود و این مفاهیم با زبان ساده آموزش داده می‌شود.» 

نژادی اما برای به ثمر رسیدن طرح‌هایی مانند تاب‌آوری اجتماعی به همراهی جامعه اشاره می‌کند: «توجه به این نکته نیز ضروری است که تاب‌آور شدن افراد به این معنا نیست که آن‌ها آزار کمتر، رنج کمتر و یا نگرانی و اضطراب کمتری را نسبت به سایر مردم تجربه می‌کنند، بلکه به این معناست که آن‌ها این مشکلات را به گونه‌ای که موجب رشد و قوت شود، مدیریت می‌کنند و چه بسا که در بسیاری موارد در رویارویی با مسائل، حتی قوی‌تر از قبل ظاهر می‌شوند. بنابراین مشکلات زنان فقط با آموزش زنان و فقط با همت زنان به تنهایی حل نمی‌شود. اعضای جامعه باید با همراهی در جهت ایجاد جامعه‌ای تاب‌آور گام بردارند.» 

شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان گفته بود که این طرح برای کاهش آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق اجرایی خواهد شد. 

پس از این اظهارات برداشت‌های متفاوتی از هدف این طرح شد. برخی از فعالان زنان که از منتقدان اصلی طرح تاب‌آوری اجتماعی بودند به گمان اینکه این طرح قرار است زنان را برای ماندن و تحمل شرایط دشوار تربیت کند به مخالفت با آن برخاستند. 

مدتی بعد اما برخی از مسئولان معاونت زنان به کمک جامعه‌شناسان و فعالان زن با شفاف‌سازی اهداف این طرح به شائبه‌های پیش آمده پایان دادند. به گفته مدافعان این طرح، تاب‌آوری اجتماعی قرار است زنان را که تاکنون محصول کنش جامعه مردسالار بوده‌اند به یک کنشگر تبدیل کند.


نظر شما :