کمپ‌های ترک اعتیاد اجباری معتاد مرده تحویل می‌دهند؟
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت انتشار: ۱۷:۱۴

کمپ‌های ترک اعتیاد اجباری معتاد مرده تحویل می‌دهند؟

وقت ایران: معتادان ترخیص شده از کمپ‌های ترک اعتیاد پاک نمی‌شوند، می‌میرند. این هشداری است که پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر به خبرگزاری ایلنا داده است؛ خبری که انتشار آمار افزایش مرگ‌ومیر معتادان در نیمه نخست امسال به نوعی آن را تایید می‌کند. 

افشار درباره افزایش مرگ‌ومیر معتادان توضیح داده: «افزایش ناخالصی‌های موجود در مواد مخدر و محرک و مسمومیت با سرب آمار مرگ‌ومیر حاد و هم مرگ‌ومیر مزمن را افزایش می‌دهد. همچنین انتقال مواد به صورت بلع و انباری علت دیگر مرگ‌ومیر معتادان است.» 

او درباره اوردوز معتادان مرخص شده از کمپ‌های ترک اعتیاد می‌گوید: «اگر معتادی پیش از ورود به مراکز ترک اعتیاد ۱ مثقال (حدود ۵ گرم) ماده مصرف می‌کرده، پس از خروج و زمانی که دوباره به سمت مصرف می‌رود، دوباره‌‌‌ همان ۵ گرم قبلی را مصرف کند؛ فوری اوردوز کرده و جان خود را از دست می‌دهد، زیرا این فرد آگاه نیست که باید از مقدار کمتری مواد مثلا نیم گرم ماده استفاده کند.» 

برخی نبود نظارت درست بر مراکز و کمپ‌های ترک اعتیاد را از عوامل مهم در افزایش این مرگ‌ومیرها می‌دانند. اوایل امسال نظارت بر مراکز ترک اعتیاد از وزارت بهداشت گرفته و به بخش خصوصی واگذار شد. موضوعی که انتقادات بسیاری را به دنبال داشت اما در ‌‌نهایت نیز اجرایی شد. 

در نامه‌ اعتراضی بیش از چهار هزار پزشک به رئیس‌جمهور در اعتراض به این واگذاری نسبت به تعطیلی قریب‌الوقوع مراکز درمان اعتیاد کشور، تعرض به اسرار بیمار و قاچاق بازار سیاه ابراز هشدار داده شده بود. امضاکنندگان این نامه معتقد بودند این نوع واگذاری خسارتی جبران‌ناپذیر به تنها بخش اثرگذار و سازماندهی شده حوزه کاهش تقاضا وارد خواهد کرد. 

اظهارات اخیر افشار اما واکنش عباس دیلمی‌زاده مدیر جمعیت خیریه «تولد دوباره» را به همراه داشت. دیلمی‌زاده درباره مرگ‌ومیر معتادان به «وقت ایران» می‌گوید: «پزشکی قانونی هیچ اطلاعاتی از علت مرگ و میر معتادان در اختیار دستگاه‌های دولتی قرار نمی‌دهد بنابراین اظهار نظر کار‌شناسی در این زمینه نیازمند داشتن اطلاعات دقیق و شفاف است.» 

دیلمی‌زاده اما درباره معتادانی که پس از خروج از کمپ اوردوز می‌کنند، می‌گوید: «آقای افشار باید برای ما مشخص کند که منظورش کدام کمپ‌ها است. ایشان هیچ تفکیکی بین کمپ‌های اجباری و کمپ‌های داوطلبانه قائل نشده‌اند در حالی که تفاوت‌های زیادی میان آن‌ها وجود دارد. کمپ‌های اجباری نه از آیین‌نامه برخوردارند و نه طبق اصول پزشکی رفتار می‌کنند. ضمن اینکه هیچگونه نظارتی بر این کمپ‌ها وجود ندارد. در عین حال کمپ‌های داوطلبانه زیر نظر مستقیم بهزیستی فعالیت می‌کنند و از آیین نامه و نظارت دقیق برخوردارند.» 

آنطور که دیلمی‌زاده گفته آماری که افشار ارائه می‌کند مربوط به کمپ‌هایی است که ابتدای امسال نظارتشان به بخش خصوصی واگذار شد. او درباره معتادانی که در کمپ و در دوره درمان جان خود را از دست می‌دهند، اینگونه توضیح می‌دهد: «در مراکز دارای مجوز و نظارت زمانی که بیمار برای ترک مراجعه می‌کند ابتدا توسط پزشک معاینه می‌شود تا پزشک تشخیص دهد که او توانایی و شرایط ترک را دارد یا خیر و پس از آن دوره درمان بیمار آغاز خواهد شد. در طول درمان پزشک موظف است که هفته‌ای یک بار بیمار خود را ویزیت کند و در شرایط درمانش قرار گیرد. این در حالی است که کمپ‌هایی که معتاد مرده تحویل خانواده و جامعه می‌دهند هیچ کدام از این شرایط را رعایت نمی‌کنند.»

دیلمی‌زاده در پایان توصیه‌ای به سخنگوی ستاد مبازره با مواد مخدر درباره اظهارت اخیرش کرده و گفته: «بهتر است بر اساس داده و اطلاعاتی که در دست داریم حرف بزنیم و نه بر اساس حدسیات ذهنی‌مان.»


نظر شما :