پیشنهاد مدیرکل استانداری تهران برای عقیم کردن کارتن‌خواب‌ها
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت انتشار: ۱۷:۳۵

پیشنهاد مدیرکل استانداری تهران برای عقیم کردن کارتن‌خواب‌ها

وقت ایران: مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران پیشنهاد داده کارتن‌خواب‌ها و کارگران جنسی عقیم شوند. دلیل او برای عقیم شدن زنان معتاد این است که «برخی از این زنان علاوه بر اعتیاد و کارتن‌خوابی و توسعه فحشا، عین ماشین جوجه‌کشی بچه تولید می‌کنند و چون بچه‌ها سرپرست ندارند، به فروش می‌رسند.»

در حالی که شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان بار دیگر یادآوری کرده که دولت برنامه‌ای برای عقیم‌ کردن زنان کارتن‌خواب ارائه ندارد، سیاوش شهریور، مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران توضیح داده که «براساس قوانین کشور و به لحاظ حقوقی هیچ کس اجازه ندارد این کار را انجام دهد. اگر خانم مولاوردی هم چنین بحثی را مطرح کرده که با رضایت زنان کارتن‌خواب این کار صورت بگیرد، به این دلیل است که در شهر تهران زنانی وجود دارند که معتاد، کارتن‌خواب و تن‌فروش هستند.» 

شهریور می‌گوید: «این زنان علاوه بر توزیع مواد مخدر، خودشان هم مصرف می‌کنند و به سکس ورکری هم مشغول هستند، بالای ۲۰ درصد این زنان ایدز دارند و انواع و اقسام بیماری را گسترش می‌دهند. برخی از این زنان علاوه بر اعتیاد و کارتن‌خوابی و توسعه فحشا، عین ماشین جوجه‌کشی بچه تولید می‌کنند و چون بچه‌ها سرپرست ندارند، به فروش می‌رسند.» 

پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران روز گذشته در گفت‌و‌گو با «وقت ایران» پاسخ مدافعان عقیم‌سازی را اینگونه داده بود: «ممکن است شرایط افراد در برهه‌ای آنقدر سخت باشد که تصمیم به این کار بگیرند اما اگر روزی شرایط تغییر کند این حسرت برای همیشه در دلشان خواهد ماند.»

سلحشوری می‌گوید: «عقیم‌سازی نباید در اولویت‌ اول ریشه‌کن کردن آسیب‌های اجتماعی قرار گیرد. ما در بحث اعتیاد و ساماندهی معتادان خیابانی اصلا موفق عمل نکرده‌ایم. بنابراین بهتر است ابتدا راهی برای مبارزه با اعتیاد پیدا کنیم.» 

موضوع عقیم‌سازی زنان معتاد و کارتن‌خواب قبلا هم مطرح شده بود که پس از اما و اگر‌های فراوان سید حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد آب پاکی را روی دست مدافعان این طرح ریخت و عقیم‌سازی زنان معتاد را به طور کلی منتفی دانست. 

هاشمی به صراحت گفته بود که این زنان و فرزندانشان باید مورد حمایت قرار بگیرند نه اینکه از زندگی و دنبال کردن سرنوشت نامعلوم خود محروم شوند.


نظر شما :